Kas kaitē rotaslietām? Rotu pareiza uzglabāšana un valkāšana

Juvelieris Arvis Kotins

Turpinot atbildēt uz Jūsu jautājumiem, šoreiz pastāstīsim, kā pareizi glabāt un nēsāt rotaslietas, lai tās saglabātu mirdzumu un labo izskatu mūža garumā.

Ir rotas, kuras nēsājam ikdienā, tās nenoņemot, piemēram, laulības gredzeni, un ir rotaslietas, kuras uzliekam tikai īpašos gadījumos. Par visām rotām ir jārūpējas, jo dažādi faktori tās var ietekmēt gan tad, kad tās valkājam, gan tad, kad esam noglabājuši.

Ideāli, ja Jums ir šim nolūkam paredzētas rotaslietu kārbiņas. Vai esat ievērojuši, ka tās gandrīz vienmēr ir oderētas ar mīkstu, samtam līdzīgu audumu? Tas ir darīts ar nolūku, lai ne metāls, ne dārgakmeņi neskrāpētos. Tomēr ar rotu kārbiņu vien nepietiek – svarīgi, lai rotas neberzētos viena gar otru, tas skrāpē gan metālu, gan it īpaši akmeņus. Ļoti jutīgas pret skrāpējumiem ir pērles, nepareizi glabājot, to perlamutra virskārta nobružājas ļoti ātri. Jāskatās arī, lai rotas, it īpaši ķēdītes, būtu novietotas gludi, pasargājot no sapiņķerēšanās. Ja tas tomēr noticis, vienmēr novietojiet ķēdīti uz galda, un tad mēģiniet to atšķetināt – turot to paceltu gaisā, gravitātes ietekmē smalkie metāla posmiņi turpinās savilkties ciešāk, traucējot atmudžināt ķēdīti. Savukārt sudrabs, glabājot kopā ar bižutēriju un saskaroties ar dažādiem citiem metāliem, var ātri oksidēties jeb palikt melns.

Vai rotaslietām kaitē tieši saules stari?

Jā, piemēram, pērles ilgstošu saules staru ietekmē var kļūt duļķainas un pat saplaisāt. Sudrabs var kļūt blāvs un nespodrs.

Rotas ieteicams noņemt pirms peldes baseinā – ilgtermiņā hlors negatīvi ietekmē dārmetālus, rotas var zaudēt mirdzumu, īpaši tas attiecas uz rotām ar dārgakmeņiem. Rotām nepatīk arī sālsūdens, bet sudraba rotām arī sviedri.

Starp citu, hlors ir bieži sastopams sadzīves ķīmijā, tāpēc ir vērts ieklausīties padomā vilkt cimdus, uzkopjot māju vai mazgājot traukus.

Maldīgs ir uzskats, ka “eko” vai “bio” tīrīšanas līdzekļi ir nekaitīgi rotaslietām, gluži pretēji – tie parasti satur dabiskas izcelsmes skābes, piemēram, etiķi vai augļu skābes, kas arī var nodarīt kaitējumu.

Neglabājiet rotaslietas vannasistabā – siltais un mitrais gaiss nenāks tām par labu. Sievietēm svarīgi zināt, ka matu laka, roku krēms un it īpaši dažādas eļļas padarīs dārgakmeņus nespodrus un duļķainus, laika gaitā sakrājoties uz metāla un akmeņiem, bet smaržas var iekrāsot zeltlietas melnas.

Vēl daži ieteikumi:

Vai vienmēr jāizņem auskari pirms gulētiešanas? Daudzas sievietes nēsā auskarus, tos neizņemot. Auskariem tas nekaitē, bet var veicināt auss ļipiņu izstaipīšanos.

Ja gredzens nēsājot zaudē apaļo formu un deformējas, visticamāk, ka tas nav Jums piemērots izmērs. Izmantojiet juveliera pakalpojumus, lai iegūtu precīzi Jūsu izmēra gredzenu – atšķirībā no veikaliem, kuros pieejami izmēri un pusizmēri, juvelieris var izgatavot arī, piemēram, 15,8 izmēra gredzenu. Tāpat gredzens var deformēties, ja tas ir pārāk plāns vai arī ar tukšu vidu (pūsts).

Retro auto savu vērtību iegūst tad, ja īpašnieks par to rūpējas. Tieši tāpat ir arī ar rotaslietām – rūpējieties par tām pareizi, un par tām priecāsies arī Jūsu bērni un mazbērni.