Zelta rotu pārkausēšana un kur pazūd zelts?

Zelta laulību gredzeni

Šodien pastāstīsim par daudziem aktuālu tēmu – vai ir iespējams pārkausēt rotas, lai izgatavot jaunas? Nereti klientam mājās ir sakrājušās saplīsušas vai no modes izgājušas rotas, sievietes bieži atnes auskarus, kam nozaudēts pāris. Reizēm klienti vēlas rotaslietas pārkausēt arī sentimentālu iemeslu vadīti – piemēram, vecvecāku zeltlietas vēlas izmantot, gatavojot laulību gredzenus.

Bet kāpēc, ja Jums ir 7 gramus smaga zelta ķēdīte, to izkausējot, Jūs, visticamāk, neiegūsiet 7 gramus zelta?

Zeltlietas ir iespējams kausēt un iegūto materiālu izmantot, lai izgatavotu jaunas rotaslietas, tomēr reizēm cilvēki ir neizpratnē, kāpēc no atnestajām zeltlietām nevar iegūt tieši tikpat smagas jaunas zeltlietas. Precīzu svaru metālam iespējams noteikti tikai tad, kad tas ir atbrīvots no citu metālu piejaukumiem un, protams, akmeņiem. Mēdz arī būt, ka tas, ko cilvēks ir uzskatījis par baltā zelta piejaukumu kādā rotaslietā nemaz nav zelts, bet gan rodēts sudrabs (pārklāts ar rodiju, lai tas būtu baltāks).

Jāņem vērā arī kausēšanas nodegums – vidēji tie ir apmēram 10% no juvelierim nodoto zeltlietu svara. Ja esat atdevuši uz pārkausēšanu zelta ķēdītes, kurām ir liels citu metālu piejaukums, šis nodegums var būt arī lielāks, jo, gatavojot smalkas zelta ķēdītes, tām izmanto ligatūru, kas tās padarīs izturīgākās un zelts, kas iegūts no ķēdītēm, ir jāattīra – jāatbrīvo no citu metālu piejaukumiem – un pēc tam vēlreiz jāsajauc attiecīgajā provē. Svarīgi zināt, ka izmantojot šadu zeltu gredzeniem, veicot velcēšanu, var veidoties plaisas, bet par katru individuālu gadījumu noteikti jākonsultējas ar juvelieri.

Reizēm klients atnes dzeltenā zelta izstrādājumus, bet jauno rotaslietu vēlas šobrīd tik populārajā rozā zelta krāsā. Šādā gadījuma zeltam jāpievieno ligatūra, kas to iekrāsos attiecīgajā tonī. Sarežģītāk, ja no baltā vai sarkanā zelta vēlas iegūt dzelteno – tad zelts ir jāattīra.

Kausējot zeltu, iespējama arī proves celšana. Iespējams izkausēt zelta pulksteni ar 375 provi, piejaucot tam tīru zeltu, lai iegūtu augstāku provi.

Zelts ir viens no vērtīgākajiem dārgmetāliem un, protams, ir vērts izmantot tās zeltlietas, kas Jums sakrājušās mājās, lai izgatavotu jaunas. Tomēr vienmēr iesakām vispirms konsultēties ar juvelieri un ņemt vērā viņa ieteikumus, lai jaunā rotaslieta būtu visaugstākās kvalitātes un kalpotu Jums mūža garumā.